Tarihçe

 

28.08.1989 tarihinde kurulan kulübümüz kurucu üyelerimizin ve tenis sporuna gönül vermiş kulüp üyeliğine katılan yeni üyelerinde yoğun çalışmaları sonucunda,1994 yılında Mersin Büyükşehir Belediyesinden yap-işlet –devret modeli ile alınan araziye  2 yıl içinde tesisini kurarak tüm Mersin tenis severlerinin ve Türk sporunun hizmetine sunmuştur.Böylece,tüm güçlüklere rağmen güzel Mersin ilimizde tenis sporu adına başarıları getirecek ilk adımlar atılmıştır.

Kurulduğu günden bugüne kadar tenis sporunun yaygınlaşmasını amaç edinen Mersin Tenis Yelken ve Yüzme Kulubü  bu spor ile ilgili faaliyetlerini yoğun  bir biçimde sürdürmektedir.

Kulübümüz geride bıraktığımız 30 yıllık süreçte, tenisin gelişmesi ve bölgesel alanda tanınması açısından, ilimizde ve ülkemizde büyük bir önem ve saygınlık kazanmıştır.Kulübümüze,  kuruluşundan bugüne kadar 1128 kişi üye olmuş, üyeler ve aileleriyle birlikte yaklaşık  beşbin kişilik  büyük  bir tenis sever camiası oluşmuştur.

Kulübümüz Mersin’de tenis sporunun sevilmesine vesile olmuş, altyapısında  çok sayıda  sporcu yetiştirmiş ve bugüne kadar Milli Takıma 42 sporcu  senyörlerde  ise  yaklaşık 600 lisanslı  sporcu  kazandırmıştır. Altyapının oluşması için kurulan Mersin Tenis Akademisiyle ciddi çalışmalar yapılarak  tenise başlama yaşı 4 yaşa kadar indirilmiştir.      

Bu sayede sporcularla daha uzun süre çalışma imkanı olduğundan ciddi başarılar elde edilmektedir. Düzenlenen turnuvalar ile hem Kulübümüz, hem de yaşadığımız şehrin adı, uluslararası alanda anılır hale gelmiştir. Kulüp tesislerimiz, tenis kortları ve sosyal alanları ile Mersin’in incisi durumundadır.

Türkiye Tenis Federasyonu'na bağlı olarak çalışan, Mersin Gençlik Hizmetleri ve Spor  İl Müdürlüğü’nde tescili bulunan kulübümüz yerel turnuvaların  dışında , Federasyonumuzun çok  sayıda turnuvasına ev sahipliği yapmıştır. Kuruluşundan  bu güne kadar setallite turnuvaları  ve son dört yılda  Mersincup ATP Challenger  uluslararası  turnuvalarını  büyük bir başarıyla gerçekleştirmiş olan kulübümüz bu sayede ilimizin ismini tüm dünyaya duyurmuştur.  

Sıfırdan başlayıp bugünlere gelen kulübümüz şimdi de üyeleri için büyük bir spor kompleksi projesini başlatmış olup bu işe gönül vermiş vizyon sahibi özverili üyelerinin ve sponsorlarınında  çaba ve katkılarıyla bu hayalide gerçekleştirecek irade ve kapasiteye sahiptir.

 

KURUCU ÜYELERİMİZ.

NECDET ÖZCAN

İLHAN SAVUCU

ADNAN GÜNER

A.SAMSA KARAMEHMET

AYGÜN AKTAŞ

SELAMİ GEDİK

NEZİH ELBEYLİ