Mersincup ATP Challenger Turnuvası

İlki 2012 Yılı nisan ayında yapılan  Mersin cup ATP  Challenger Tenis turnuvası  dört yılldır Mersin Tenis Yelken ve Yüzme Kulübü tarafından başarılı bir şekilde organize edilmiş ve sonuçlandırılmıştır.

Mersin cup ATP  Challenger Tenis turnuvası  Grand Slam Turnuvası olan,  Roland Garros öncesi bu turnuvaya  hazırlık ve toprak kort tecrübesi kazanma aşamasında Dünya çapındaki oyuncular için büyük önem taşımaktadır.

Bu sayede Mersin’imize Dünya sıralamasında ilk  50’ ye girme çabasında olan oyuncular gelmektedir. Yılın ilk toprak kort  turnuvası olması dolayısı ile    Mersin cup  ATP Challenger tenis turnuvası Mersin’imizin dünya çapında tanınması açısından önemli bir rol oynamaktadır.

Daha önce  yapılan Mersin cup  ATP Challenger Tenis turnuvalarında şampiyon olan Portekiz’li  Joao SOUSA  Dünya sıralamasında 42. sıraya Çek Cumhuriyet’inden Jiri VESELY  77, sıraya Bosna hersek’li Damir DZUMHUR  92. sıraya ve son 2015  şampiyonu Belçikalı  Kimmer  COPPEJANS 124. sıraya kadar yükselmiştir.

Milli oyuncumuz Marsel İLHAN ise 2015 Mersincup ATP Challenger turnuvasında final oynayarak dünya sıralamasında 81.sıraya
yükselmiştir.

Türkiye tenis takviminin  en önemli organizasyonlarından olan  Mersin cup ATP Challenger turnuvası dünya çapında geçen dört yılda büyük bir ivme kazanmış, dünya sıralamasında ilk 100 deki raketlerin katılım önceliğine girmiştir.

Organizasyonun düzenlenebilmesi için desteğini esirgemeyen, tüm kamu kurum ve kuruluşlara  teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.