“ÇOCUK VE ÇEVRE BİLİNCİ” ETKİNLİĞİ

Cumhuriyet’imizin 93.yılı kutlama kapsamında Mersin Tenis Yelken ve Yüzme kulübümüzün sosyal sorumluluk projesi “Çocuk ve Çevre Bilinci” konulu etkinlik programı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Konsolosu Sayın Ayşen İNANIROĞLU' nun katılımlarıyla düzenlenmiştir.

Cumhuriyetimizin 93.yılında neden böyle bir çevre etkinliği düzenlediniz derseniz, bizler  atamızın gösterdiği yolda çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğimizin mesajını vermek istedik. Sevgili gençler sizler cumhuriyeti hep bir adım ileri götürmeye çalışacak olan umut çiçeklerisiniz.

Biz  veliler elimizden geldiğince bu yolda  sizlere ışık olmaya çalışırken, Atatürk’ün bıraktığı mirasın önemini kavrayıp ülkenin geleceğinde önemli roller oynayacağınıza dair inancımız sonsuz, oynayacağınız bu önemli roller Cumhuriyet için ülke için atacağınız en küçük adımı bile kapsamaktadır. Unutmayınız ki büyük başarılara ulaşmak için küçücük basamakları sabırla tırmanmak gerekir. Bizler bugün gururluyuz, bizler bugün mutluyuz. Çünkü ülke olarak çeşitli sınavlardan geçtiğimiz bugünlerde en çok yapılması gerekeni yapıyoruz. Ülkemize ve Cumhuriyet’imize sahip çıkıyoruz.

Bizler bugüne kadar elimizden geldiğince Ata’mızın söylediklerine kulak verdik, emanetine gözümüz gibi baktık. Birçok milletin hayranlık duyduğu ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk kurduğu Cumhuriyeti gençlere emanet etmiş ve bunu milletçe korumamızı bizlerden beklemiştir. Bu yolda özellikle siz gençlere büyük görevler düşmektedir. Atatürk bunu sizlere muhteşem bir sözle aktarmıştır. “Ey Türk istikbalinin evladı işte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen Türk istiklal ve Cumhuriyetini kurtarmaktır, muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.” Bizler mutluyuz çünkü gençlerimize güveniyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaksa bu yüzden bizden sonra gelen nesiller sayesinde olacaktır.

Sevgili gençler, biz Mersin Tenis Yelken ve Yüzme Kulübü olarak bundan sonraki tüm zamanlarda Atatürk Türkiye’si ve Türkiye Cumhuriyetinin bekası için size güveniyoruz. Cumhuriyetimizi koruyacak ve sahip çıkacak sizlersiniz. Cumhuriyet ışığımız hiç sönmesin coşkumuz hiç bitmesin cumhuriyetimizin 93. yılı kutlu olsun.

           

2016 yılı içerisinde  bu yıl kulüp olarak Sosyal Sorumluluk  Projeleri olarak neler yaptık.

 

“KİTAP SEVGİSİ  VE OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMA”

Projemizde çocuklarımıza Kitap okumayı sevdirmek, ve okuma alışkanlığı kazandırmak adına 08 / 16 yaş  tüm  sporcu çocuklarımıza dünya klasiklerinden kitaplar armağan ederek, okuma alışkanlığı ve sevgisini kazandırmaya çalıştık.

Ve yine Sosyal Sorumluluk  Projelerimizden  “SU HAYATTIR  SUYU  BOŞA  HARCAMAYIN”  sloganı ile  su tasarrufunu Çocuklarımıza  aşılamak   düşüncesi ile ayrıca bir etkinlik daha düzenlemiştik.

Bugünkü etkinliğimiz ise  “ÇOCUK VE ÇEVRE BİLİNCİ” etkinliğidir.

Çocukların doğaya ve yaşayan tüm canlılara karşı doğal bir ilgileri vardır. Ağaçların arasında koşmak, onlara tırmanmak, çevrede gördükleri her şeyi dikkatle incelemek, onlar hakkında soru sormak, tüm bunlar çocuklar için hayatın vazgeçilmez zevklerdir.

Gelişen teknoloji ve değişen hayat şartları Dünya için tehlike çanları çalmaya başlayınca doğayı korumak ve çevre bilincini geliştirmek için çalışmalar artırılmıştır.Doğayı korumak, yaşadığımız çevredeki ortak kullanım alanlarını paylaşmak, canlı yaşamına ve kendi hak ve ihtiyaçlarımıza olduğu kadar onlarınkine de saygı duymak çevre bilincinin temel amaçlarıdır.

Çocuklarda çevre bilinci geliştirmek için verilmesi gereken temel eğitimde anne babanın rolü çok önemlidir. Çocukları bu konularla ilgili eğitmek için anne babaların evde elektrik, su, kâğıt gibi kaynakları idareli kullanma, geri dönüşümü mümkün olan (kâğıt, cam, pet şişe gibi) atıkları uygun şekilde saklama konularında model olmaları önemlidir.

Öncülük ettiğimiz projelerimizden bir diğeride

“TENİS RAKETİ TUTMAYAN EL KALMAYACAK”

Terörün bitmesini istediğimiz ülkemizde Ve yine yeni bir projeye imza atmak üzere planladığımız, ilköğretim okullarında “Tenis Raketi Tutmayan El kalmayacak” düşüncesi ile mevcut okullarda bulunan spor sahalarına bir tenis çalışma duvarı yapılması, yeterli sayıda raket, top ve portatif file temin edilerek okul Yönetimlerine teslim edilmesi  ve  bu sayede yapılacak tenis eğitimleri ile ülkemiz tenisinin gelişeceği ve yeni yıldız tenisçiler çıkacağı görüşümü içtenlikle paylaşmak isterim.Projemizin oluşabilmesi ve gelişebilmesi için  Gençlik ve Spor Bakanımız, Milli Eğitim Bakanımız, Valilerimiz, Belediye Başkanlarımız ve Tenis Federasyonumuzun öncülüğü ve maddi, manevi destekleri de büyük önem arz etmektedir.Böyle bir çalışmayla Mersin’in pilot bölge olacağını ve tüm ülkeye yayılacağına da inancım tamdır.Sayın Valimiz Özdemir ÇAKACAK’ın oluru ile ilimizde bulunan bir ilköğretim okulu tespit edilerek en kısa sürede çalışmalara da başlamayı hedeflemekteyiz.                                                                                            

 

Birol Gelbul

Mersin Tenis Yelken ve Yüzme Kulübü

Yönetim Kurulu Başkanı